קשקשים בזקן – זה באמת קיים! אז איך מטפלים בזה?

קשקשים בזקן הן חתיכות עור קטנות ומתקלפות הנוצרות באזור הזקן שלנו, בדיוק כמו קשקשים על הקרקפת. עם זאת, הסיבות להיווצרות קשקשים בזקן שונות מהסיבות להיווצרות קשקשים על הראש – במקרה של הזקן מדובר בעיקר בתופעה של עור יבש.

אז הצלחתם לגדל זקן מפואר ונראה ששיער הפנים שלכם עלה על דרך המלך. אתם מבסוטים מהחיים ומרוצים מהמראה החדש שלכם, ופתאום אתם מבחינים בפתיתים לבנים קטנים שמכסים את כל הפנים שלכם, ונושרים על הבגדים. חלקיקי העור הדוחים האלה הם הסיוט של כל מזוקן.

אתם בטוחים שהבעיה היא בשיער הראש שלכם ורצים לסופר פארם לקנות שמפו מיוחד לטיפול בקשקשים. אתם חופפים את השיער כמו מטורפים, אבל הפתיתים המעצבנים ממשיכים לכסות את כל הבגדים הכהים שלכם.

ואז, נופל לכם האסימון: הקשקשים לא נופלים משיער הקרקפת, אלא מהזקן האהוב שלכם!

אם גם אתם סובלים מהתופעה המגעילה הזאת, אתם ממש לא היחידים: קשקשים בזקן היא אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר בקרב גברים מזוקנים.

ברוב המקרים, היא תוקפת מזוקנים מתחילים שנמצאים רק בתחילת דרכם לשיער פנים ארוך ושופע. כשהזיפים מתחילים לכסות את פניכם בצפיפות, קיים סיכוי שתסבלו מיובש, גרד ואדמומיות בעור.

אם גם אתם נתקלתם במכת קשקשים, זה בכלל לא סוף העולם: במאמר הזה ננסה להבין מה זאת החיה הזאת, ממה היא באמת נגרמת, ואיך אפשר לטפל בה בצורה יעילה. אתם הולכים להבין לטפל בקשקשים בזקן ומה לעשות כדי להימנע מהם.

מה הם קשקשים בזקן?

זום אין על קשקשים בזקן

קשקשים הם תאי עור מתים הנושרים מהעור. כולנו מכירים היטב את התופעה כשהיא מתרחשת על שיער הראש, אבל גם הפלא השעיר שמעטר את פניכם לא חסין מהנגע הזה. כשעור הפנים מתחת לזקן מתייבש לגמרי, מתחילים לנשור ממנו חלקיקים לבנים זעירים שנדבקים אל הזקן ומסיימים את דרכם על החולצה שלכם באיזור החזה והכתפיים.

המון גברים מזוקנים סובלים מקשקשים בזקן ומוכנים לעשות הכול על מנת להיפטר מהם כמה שיותר מהר. יצרני מוצרי הטיפוח השונים עלו על הבעיה הדחופה והבוערת הזאת ומציעים שלל מוצרים לטיפול ממוקד בקשקשים.

תוכלו למצוא על מדפי החנויות שמן ושמפו למניעת קשקשים בזקן, ואנחנו נדבר על המוצרים האלה בהמשך ונבדוק האם הם באמת פותרים את המצב המטריד הזה.

המראה המביך של זקן מלוכלך עם עור פגום ומגורה מתחתיו זה הדבר האחרון שאתם רוצים. אי אפשר שלא להבחין ביצורים המגעילים האלה שעושים חיים משוגעים על הזקן והבגדים שלכם.

האנשים מסביבכם לא יוכלו לפספס את העובדה שאתם מכוסים בפיסות העור הדוחות האלה, ום אם זה רחוק שנות אור מהמציאות, אתם מסתכנים בלהשאיר רושם של אנשים מוזנחים ולא מטופחים שלא משקיעים בעצמם.

קשקשים בטוח לא יאירו אתכם באופן חיובי וישאירו תחושה לא נעימה שיכולה לגרום לאנשים להתרחק מכם.

מה גורם להיווצרות של קשקשים בזקן?

קשקשים בזקן מבט מקרוב מאוד

כמו שכבר הסברתי, קשקשים בזקן הם בעצם תאי עור מתים שמכסים את הזיפים שלכם. למרות הגודל הקטן שלהם, הם גורמים צרות צרורות ופוגעים במראה הכללי של הזקן. אז קודם כל, בואו ננסה להבין מדוע הם בכלל נוצרים?

הסיבה העיקרית להופעת קשקשים היא עור יבש, פגום וחסר חיים. השילוב בין חוסר לחות בעור ושיער הפנים לחוסר תשומת לב לטיפוח הזקן שלכם מובילה באופן בלתי נמנע לבעיה הבלתי נסבלת הזאת.

אבל, במקרים מסוימים, דווקא משטר טיפוח אגרסיבי, מוגזם ולקוי יכול לגרום להיווצרות קשקשים בזקן. בנוסף, שימוש במוצרים מזיקים שלא מתאימים לשיער הפנים הוא גם מתכון בטוח לאסון.

אבל יש גם סיבות אחרות להופעת קשקשים. במקרים נדירים יותר, בעיית עור שנקראת סבוריאה (דלקת עור חלבית) שמתאפיינת באדמומיות ויובש כרוניים בעור, יכולה להוביל להיווצרות של קשקשים.

מדובר בשמנוניות יתר הנובעת מהפרשת מוגברת של הסבום (השומן הטבעי) בעור: הליקוי הזה בתפקוד של העור משאיר אותו סדוק ומגורה וגורם לו להתקלף .

תסמיני מחלת העור הזאת דומים לשני גורמים אפשריים אחרים האחראיים להיווצרות קשקשים: פסוריאזיס ואקזמה, שהן מחלות אוטאימוניות- בהן מתרחש כשל במערכת החיסון שגורם לגוף לתקוף תאים בריאים לגמרי.

אם הקשקשים שמכסים את זקנכם נגרמו מיובש בעור ואף פעם לא סבלתם מכל בעיות העור החמורות האלה, אז כל דרכי ושיטות הטיפול הביתיות שאני עומד לחלוק איתכם בהמשך יספקו תוצאות ממשיות ויעזרו לכם להיפטר מקשקשים ולמנוע את היווצרותם.

אבל אם התמודדתם בעבר עם בעיות עור כמו אקזמה, פסוריאזיס, או סבוריאה, או שהן ממשיכות להציק לכם גם כיום, חשוב שתפנו לרופא עור מקצועי שימליץ לכם על טיפול תרופתי ותישארו תחת המעקב שלו, בגלל שאם הקשקשים שמטרידים אתכם הופיעו עקב ליקוי חמור בתפקוד העור, היעילות של המוצרים שאני עומד להמליץ עליהם תהיה חלקית ומוגבלת.

זה לא אומר שאין כל טעם להשתמש בהם ושלא תבחינו בשיפור מסוים, אבל הם לא יטפלו בשורש הבעיה ולא יעלימו אותה לגמרי. הם יכולים להקל על המצב, אבל לא לפתור אותו לחלוטין, כי תכשירים אלה אינם נועדו לטפל בכשלים במערכת החיסונית, במידה ואתם סובלים מכאלה.

סיבה נוספת להופעת קשקשים בזקן היא זיהום שנגרם על ידי פטריית שמר (קנדידה). הגורמים האפשריים לבעיה הזאת יכולים להיות תזונה לקויה ולא איכותית, לחץ וחרדה, או כימיקלים רעילים שנמצאים במוצרי טיפוח גרועים שבאים במגע עם עורכם.

עור הפנים הוא חממה לגידול למגוון רחב של פטריות, כמו מלסזיה או פיטירוספורום אובלה שניזונות מחומצות השומן ומהסבום הטבעי בזקיקי השיער: אלה שני המינים הידועים ביותר, וכשהיצורים האלה יוצאים משליטה, הם יכולים לגרום להופעת קשקשים בזקן ולפגוע בבבריאות העור.

ואחרון חביב, זה שימוש בתמיסת מינוקסידיל לגידול זקן. מדובר בטיפול עוצמתי שבאמת מספק תוצאות, עם זאת לפעמים יש לו תופעת לוואי לא ממש נעימה: הוא מייבש את העור וגורם לו להתקלף ולהתמלא בקשקשים, במיוחד כשמשתמשים בגרסאת הנוזקל של המינוקסידיל (לא בקצף). אם אתם חושבים שזה בדיוק מה שקרה לכם, אז הטיפים השימושיים שתמצאו בהמשך בטוח יעזרו לכם ויעלימו את הפתיתים הבעייתיים.

אז, בואו נסכם את מה שלמדנו עד עכשיו: קשקשים בזקן נובעים מעור מיובש ומת. ברוב המקרים, היובש בעור נגרם מהזנחה של הזקן או שגרת טיפוח לא מאוזנת הכוללת שימוש במוצרי הזקן הלא נכונים. מעבר לסיבה הזאת, במקרים נדירים יותר, מחלות עור רציניות כמו סבוריאה, אקזמה, ופסוריאזיס יכולות להיות הסיבה האמיתית לקשקשים.

קשקשים בזקן: איך לשים להם סוף?

מדען עם זקן שמצא פיתרון לתעלומה

הגיע הזמן להבין איך לתקוף את הבעיה הזאת ולהתגבר עליה אחת ולתמיד. עכשיו אנחנו הולכים לדבר על איך למנוע היווצרות של קשקשים בזקן ואיך להעלים את חלקיקי העור המתים אחרי שהם כבר הופיעו?

קודם כל, אני רוצה להדגיש טעות נפוצה שגברים מזוקנים רבים נופלים בה, בזמן המאבק שלהם בקשקשים שהופיעו אצלם על הזקן.

יכול להיות שאתם חושבים לעצמכם:

"למה אני לא יכול פשוט להשתמש בשמפו רגיל לשיער הקרקפת שמיועד לטיפול בקשקשים?"

הרי הפיתרון הברור מאליו הוא לחפוף את הזקן עם "הד אנד שולדרס"- השמפו מספר אחת נגד  קשקשים בשיער ולשכוח מהם לתמיד… לא?

אז אני כאן כדי להגיד לכם: בשום פנים ואופן אל תעשו את זה!!!

אין לי שום דבר נגד המותג האמין והמוכר הזה והוא עובד מאוד חזק וטוב על עור הקרקפת, אבל הוא פשוט חזק מדי ובגלל זה הוא לא מתאים לשימוש על עור הפנים, כי הוא יסיר את כל השמנים החיוניים שהזקן שלכם זקוק להם.

בנוסף, המרכיב העיקרי של רוב השמפואים למניעת קשקשים הוא קטוקונאזול, שנועד לטפל בזיהומים הנגרמים מפטריות וחיידקים בקרקפת, אבל ידוע גם כחומר שפוגע בהורמונים הגבריים שבזכותם הזקן שלכם גודל. הוא מפחית את רמות הטסטוסטרון וה-DHT בגוף וישים סוף לשיער הפנים השופע שמכסה בצפיפות את פניכם.

תאמינו לי שאתם לא רוצים לחפוף את הזיפים שלכם עם זה – שמפו נגד קשקשים של של הד אנד שולדרס או כל מותג אחר המיועד לטיפול בקשקשים בקרקפת, רק יפגע בזקן שלכם.

אז אם שמפו נגד קשקשים בקרקפת לא בא בחשבון, באילו דרכים אחרות אפשר לרפא קשקשים בזקן?

יש המון דברים שאפשר לעשות כדי לחסל את הקשקשים שכיסו את זקנכם:

 • אל תחפפו את הזקן לעיתים קרובות מדי. כן, כן, קראתם נכון. אפילו עם ניקוי ושטיפת הזקן שלכם אסור להגזים – לפעמים כל המוסיף גורע. הדרך הטובה ביותר למנוע קשקשים היא לשמור על רמה תקינה של השומן הטבעי שמופרש בעור ועוטף את שיער הפנים. לשטוף חלק גדול מהשומנים שמזינים את שיער הפנים זה רעיון גרוע במיוחד. לשטוף את הזקן 2-3 פעמים בשבוע זה מספיק.
 • כשאתם שוטפים את הזקן, תשתמשו בשמפו עדין שמיועד במיוחד לשיער הפנים. הוא לא יסיר את הסבום (השומן הטבעי בזקן) ואינו מכיל מרכיבים לא טובים לשיער הפנים שיכולים לפגוע בצמיחתו.
 • מומלץ להשתמש במרכך טבעי לזקן. הוא יכול לסייע לשמור על לחות מוגברת בשיער הפנים.
 • מיד לאחר המקלחת, כשהזקן שלכם התייבש מעט, תמרחו עליו שמן לזקן: הוא ישחזר את השמנים הטבעיים שאבדו ויאטום את כל הלחות הנדרשת לשיער הפנים בתוך הזקן.
 • תקפידו לקרצף את העור על מנת לקלף תאי עור מתים ומשקעי לכלוך. זה יבטיח שהעור ושיער הפנים יוכלו לנשום בחופשיות. המוצרים היעילים ביותר לניקוי יסודי של העור הם סקראב איכותי או מברשת לזקן מזיפי חזיר בר טבעיים.
 • סובלים ממקרה גרוע במיוחד של קשקשים בזקן? תשתמשו בבאלם לזקן כמה שעות לאחר שמרחתם שמן על הזיפים שלכם, הוא יסייע למנוע את ההיווצרות המוגברת של הקשקשים.
 • על מנת לשלול את האפשרות לזיהום פטרייתי בעור הפנים, תפנו לרופא העור (דרמטולוג) שלכם על מנת שיתן לכם מרשם לשמפו טיפולי. בהמשך המאמר, תמצאו גם מתכון לתכשיר ביתי שישמור על עורכם נקי מזיהומים.
 • כמו כן, מי שמשתמש במינוקסידיל נוזלי בשביל גידול זקן, יש סבירות לא קטנה שתוך כמה ימים עור הפנים שלו יתחיל להתייבש ויתמלא בקשקשים. אם זה המצב, אז יש לשים קרם לחות 4 שעות אחרי השימוש במינוקסידיל, ואם זה לא עוזר אז לעבור למינוקסידיל קצף.

כמובן, שבמגוון האינסופי של מוצרי הטיפוח השונים, יש גם תכשירים חסרי תועלת שחבל לבזבז עליהם את הכסף, ופתרונות יעילים יותר במלחמה נגד קשקשים בזקן שיעשו את העבודה. בהמשך המאמר נתרכז במוצרים המובחרים והמתאימים ביותר שיתמודדו עם המשימה הזאת כמו שצריך.

7 דרכים למניעה וטיפול בקשקשים בזקן

קשקשים בזקן הם לא תופעה בלתי נמנעת שאי אפשר לטפל בה. אני הולך להראות לכם שבע שיטות יעילות במיוחד להעלמת התופעה הדוחה הזאת.

תיישמו את כל הטיפים האלה ואתם יכולים לשכוח מקשקשים. מעבר לזה, תקבלו מתכון ביתי פשוט במיוחד לתכשיר עוצמתי לטיפול בעור יבש ומלא קשקשים.

אם תעניקו טיפול מסור לזקן שלכם ותשמרו על בריאותו בצורה נכונה, זה ישתלם לכם בגדול ואתם רק תרוויחו מזה.

אז בואו נתחיל!

1. תחפפו את הזקן (אבל לא לעיתים קרובות מדי)

גבר במקלחת עם זקן מלא בסבון

רשימת הפעולות ההכרחיות לנטרול קשקשים בזקן והחייאת עור הפנים מתחילה מניקוי של הזקן: אתם חייבים לשמור עליו נקי ומצוחצח.

אבל זה מגיע עם כוכבית חשובה שחייבים לקחת בחשבון – אסור להגזים עם שטיפת הזקן בעזרת שמפו או סבון. אחת מהסיבות השכיחות ביותר להופעת יובש וקשקשים בזקן הוא שימוש במוצרי שטיפה מזיקים שלא מתאימים לעור הפנים.

במקום לחסל את הקשקשים, הם רק מחמירים את התופעה. לכן חשוב שתאמצו הרגלי חפיפת זקן נכונים ובריאים שיותירו את עורכם נקי לגמרי מלכלוך וקשקשים.

לפניכם שלושת "כללי הזהב" לשטיפת הזקן:

 • אף פעם אל תחפפו את שיער הפנים שלכם בשמפו באופן יומיומי – זאת הדרך הבטוחה לעור אדמומי, יבש וסדוק שלא מפסיק להתקלף. תשתמשו בתכשיר שטיפה לזקן 2-3 פעמים בשבוע לכל היותר.
 • הקפידו להשתמש בשמפו טבעי ועדין שמיועד לזקן. צמיחה טובה של זקיקי שיער בריאים תלויה בשומן המיוצר בעור, ושמפו מיוחד לחפיפת הזקן לא פוגע בהם בזמן הניקוי.
 • תתרחקו משמפו למניעת קשקשים לשיער רגיל. הוא מכיל מרכיבים קטלניים לשיער הפנים כמו חוסמי DHT וקטוקונזול.

אם הקשקשים בזקן שלכם נגרמים משטיפת יתר של הזקן ושימוש במוצרי טיפוח לא מתאימים, אז ברגע שתקפידו על הכללים החשובים האלה, אתם תבחינו מהר מאוד בשיפור ניכר – השמנים הטבעיים בעור הפנים יתאזנו ויחזרו לרמתם התקינה והקשקשים ייעלמו מעצמם.

אם אתם לא יודעים באיזה שמפו לזקן לבחור, אני ממליץ לקרוא את המדריך שלנו שבו אנחנו מסקרים את השמפו לזקן הטוב ביותר בשוק.

ואסכם לכם בכך שאמליץ על מה שאני כמעט תמיד ממליץ עליו: תכשיר הניקוי והשטיפה לעור הפנים של מותגי טיפוח הזקן הידועים Scotch Porter או Big Forest. הם יאפשרו לכם לטפל ביעילות בקשקשים בזקן מבלי לשטוף את כל השומן החיוני לבריאות העור או לעכב את צמיחת שיער הפנים.

2. תשתמשו בשמן לזקן כדי למנוע קשקשים בזקן

שמן לזקן ממותג לא ידוע

מותגים מסוימים מציעים שמנים מיוחדים לזקן לטיפול ממוקד בקשקשים. ברוב המקרים, מדובר בגימיק שיווקי שנועד לפתות לקוחות תמימים.

הם משלבים במוצר שלהם את אותם המרכיבים הרגילים שאפשר למצוא בכל שמן טיפוח אחר לזקן שקיים בשוק – לכן: "שמן מיוחד לטיפול בקשקשים לזקן" הוא מוצר חסר תועלת שעולה מלא כסף ולכן עדיף לוותר עליו.

חברות רבות מתעקשות לדחוף בשמנים לזקן רכיבים בעייתיים לזקן שיכולים לפגוע בצמיחתו התקינה. אז איך לזהות שמן איכותי שבאמת יועיל לזקן ולא ליפול על מוצר נחות שיסכן את הנכס השעיר שלכם?

תעברו היטב על רשימת המרכיבים שעל תווית המוצר ותשמרו מרחק משמני בסיס שמכילים שומן רב בלתי רווי (הוא נוטה לעבור תהליך חמצון וליצור רדיקלים חופשיים – אחד מהאויבים הגדולים ביותר של העור) ומשמנים אתריים מסוימים שמכילים חומרים שמזיקים להורמונים הגבריים כמו שמן עץ התה, שמן אקליפטוס, ושמן אמלה.

תעשו מחקר מקיף באינטרנט ותבדקו אילו מרכיבים רעילים לשיער הפנים וצריכים להיות ברשימה השחורה שלכם.

עדיף ללכת על שמן זקן איכותי המבוסס על שמן חוחובה או שמן קוקוס.

הם מתאימים בצורה מושלמת לשימוש על עור הפנים, אין בהם חומצות שומן רב בלתי רווי והם לא יפגעו בהורמונים הגבריים שבזכותם מתרחשת צמיחה של שיער הפנים.

נכון, שמן קוקוס ידוע בתור חוסם DHT, בגלל הריכוז של החומצה לאורית שיש בו, אבל הוא גם ידוע בתור מעלה טסטוסטרון מה שבתאוריה "מבטל" את עניין ה-DHT.

בכל אופן, לא רק שהשמנים האלה בטוחים לגמרי לזיפים על פניכם, יש להם גם תכונות אנטי בקטריאליות: הם ישמידו במהירות פטריות וחיידקים שפוגעים בעורכם.

על מנת למנוע היווצרות קשקשים בזקן, אני ממליץ למרוח שמן חוחובה טהור שיעניק לחות עמוקה – הוא יעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר, ולהשתמש בו אחרי המקלחת.

אבל אם אתם מעדיפים לקנות שמן לזקן, אז אני מציע שתבחרו בשמן לזקן של המותג הגרמני ZilberHaar: הוא אינו מכיל שום רכיב בעייתי לשיער הפנים, כך שתוכלו להשתמש בו ברגוע. (במאמר הזה תוכלו לקרוא על השמנים לזקן, וגם על איך להכין שמן לזקן תוצרת בית)

בשורה התחתונה: כדי למנוע גרד, יובש וקשקשים בזקן, חשוב שתעניקו לעור הפנים שלכם את הלחות המוגברת שכל כך חסרה לו. שמן לזקן הוא כלי נשק יעיל במאבק בתאי עור מתים שפוגעים במראה הכללי של שיער הפנים. תיזהרו מכל הזבל שממלא את מדפי החנויות, ותבחרו שמן איכותי ממרכיבים טבעיים ללא תופעות לוואי והשלכות מסוכנות.

3. תקרצפו את העור עם מברשת לזקן וסקראב

מברשת כיס קטנה לנשיאה

ניקוי עמוק של העור שמתחת לזקן הוא חלק הכרחי בכל שגרת טיפוח יעילה של שיער הפנים שתסייע להפחית קשקשים.

אחרי הכול, זאת אחת מהדרכים הפשוטות והיעילות ביותר להיפטר מתאי עור מתים על איזור הפנים לפני שינשרו על הזקן והכתפיים שלכם בתור קשקשים.

יש להקפיד לטהר את העור מתחת לזקן מחלקיקי עור פגומים לפחות פעם אחת בשבוע. אני ממליץ להשתמש בסקראב טבעי לעור הפנים של מותג Brickell. רק תזכרו לשמן את הזקן לאחר מכן, כי על הדרך פעולת קילוף העור מסירה גם חלק מהשומנים החיוניים בעור ושיער הפנים.

דרך נוספת ואפילו עדיפה וטובה יותר לקרצף את עור הפנים מבלי לפגוע בשמנים הטבעיים בזקן: הברשה יומיומית של שיער הפנים עם מברשת לזקן.

מברשת לזקן מסירה חלקיקי עור יבשים וחסרי חיים, מגבירה את הפרשת הסבום (השומן הטבעי) שמזין את העור, ועוזרת לפזר את השמנים הטבעיים באופן אחיד ושווה בכל רחבי רעמת השיער המכובדת שמעטרת את פניכם. (לחצו כאן לסקירה המלאה שלנו על מברשות לזקן)

גברים מזוקנים רבים נוטים לזלזל בהברשת הזקן ובניקוי יסודי של העור בעזרת סקראב – אני מציע לא להמעיט בחשיבות של הפעולות האלה: אם תקפידו לבצע אותן באופן שוטף, תוכלו למנוע הופעת קשקשים בזקן היקר שלכם.

4. הסגולות של באלם לזקן במניעת קשקשים

באלם לזקן עם שעווה של דבורים

אם אתם סובלים מהתקפה חמורה במיוחד של קשקשים בזקן, אז אולי כל הטיפים שעברנו עליהם עד עכשיו לא יספיקו למניעת התופעה.

על מנת לוודא שהלחות שהענקתם לזקן לא תברח החוצה, אתם יכולים למרוח מעט באלם לזקן. תגרדו מהצנצנת כמות קטנה ותשתמשו באצבעות על מנת לפזר אותו היטב ברחבי שיער הפנים שלכם.

תבצעו את הפעולה הזאת בערך 2-4 שעות אחרי המקלחת והשימוש בשמן לזקן על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. רוב הבאלמים מכילים חמאת שיאה ושעוות דבורים שיסייעו ליצור שכבת מגן שתשמור על כל הלחות החיונית לזקן ותפחית את הנטייה של העור להתייבש ולהתקלף.

כשאתם בוחרים את הבאלם לזקן המושלם עבורכם, תתחשבו בכלל האצבע שדיברנו עליו בנוגע לשמן לזקן – הוא תקף גם במקרה הזה.

לפעמים העור יכול להתייבש כתוצאה משימוש בשמנים או באלמים לזקן שלא מתאימים לעור הפנים שלנו, או ממותגים לא איכותיים שמשתמשים בחומרים לא איכותיים.

הבאלם שאתם משתמשים בו חייב להכיל אך ורק רכיבים איכותיים לעור הפנים: חומצות שומן רב בלתי רווי מזיקות ושמנים אתריים שמלאים בחוסמי DHT חייבים להיות מחוץ לתחום.

גם הכנת באלם לזקן תוצרת בית היא פשוטה, זולה ומהירה להפליא. תוכלו להכין אותו לגמרי בעצמכם מחומרים זמינים שאפשר למצוא בקלות באינטרנט. (במאמר הזה תוכלו לקרוא על הבאלמים הכי טובים שיש בשוק, וגם על איך להכין באלם לזקן תוצרת בית).

בשורה התחתונה: כדי להרחיק את הקשקשים מהזקן שלכם, תמרחו מעט באלם לזקן שיאטום את הלחות בשיער הפנים. על מנת להשיג את המירב מהטיפול שלכם למניעת קשקשים תשתמשו בבאלם 2-4 שעות לאחר שחפפתם את הזקן.

5. הכנת תכשיר ביתי נגד קשקשים בזקן

תמונה של מצרכים טבעיים להכנה של תכשיר טיפולי

אם אתם באמת רציניים במלחמה שלכם נגד קשקשים בזקן, אז למה שלא תכינו תכשיר ביתי שיחולל קסמים עם העור שלכם ויסיר תאי עור פגומים לפני שהם הופכים לקשקשים מציקים?

התכשיר הזה יחסל פטריות שמר מזיקות שזוללות את השמנים הטבעיים המופקים בעור. מחקרים מדעיים רבים מצאו קשר ישיר בין ריכוז גבוה של פטריות עור מהסוגים מלסזיה או פיטירוספורום אובלה להופעת בעיית קשקשים.

כך שאם יש לכם פטרת באיזור הפנים שהופכת את העור שלכם לסדוק ומיובש וגורמת לו להשיל קשקשים בקצב מטורף, אז התכשיר הזה הוא בול בשבילכם.

תחשבו על זה כגרסה טבעית ועדינה יותר של תכשירים תוקפניים ומרוכזים יותר לטיפול בקשקשים שיכולים לפגוע בשיער הפנים הרגיש.

דאגתי לפנק אתכם במתכון ביתי מדהים:

(לפני שנמשיך, חשוב לי לצייןשהשימוש בתכשיר הוא על אחריותכם בלבד: אני לא רופא או בעל רישיון רפואי, נטורופתי או כל דבר אחר, ולכן אין להתייחס לנאמר בתור עצה רפואית. יישום הכתוב כאן הוא על אחריותכם בלבד, ואני לא לוקח אחריות על כל נזק ישיר ו\או עקיף שעלול להיגרם בעקבות השימוש בתכשיר!)

 • כוס אחת של חומץ מסיידר תפוחים
 • 2 כפות של שמן חוחובה טהור
 • 3 טבליות אספירין מרוסקות

איך להכין את התכשיר: תערבבו את חומץ סיידר התפוחים, טבליות האספירין המרוסקות ושמן החוחובה במיכל, צנצנת או בקבוק.

איך להשתמש בתכשיר: בפעם הבאה שאתם מתקלחים, תחפפו את שיער הפנים שלכם עם שמפו. לאחר שניקיתם היטב את הפנים, תמרחו את התכשיר שהכנתם ותעסו אותו לתוך עור הפנים. תמתינו 5 דקות ואז תשטפו אותו. תייבשו את הזקן בעדינות באמצעות מגבת ותמרחו שמן לזקן.

למה התכשיר הזה מסייע למנוע קשקשים בזקן: חומץ תפוחים הוא אחד מנוגדי החיידקים והפטריות הטבעיים העוצמתיים ביותר שיש: הוא יהרוג את רוב היצורים שאחראיים להופעת הקשקשים על זקנכם ויאזן את רמת החומציות בעור שמתחת לזקן. שמן חוחובה מכיל כמות גבוהה של יודין – חומר חיטוי טבעי שירגיע וישכך עור מגורה ופגום. הסליצילטים בטבליות האספירין יעזרו למוסס את תאי העור היבשים. מדובר בנבחרת מנצחת של מרכיבים מובחרים לריפוי תהליכים דלקתיים וזיהומים בעור.

באיזו תדירות יש להשתמש בתכשיר: לא יותר מפעם אחת בשבוע. אם בעיית הקשקשים בזקן לא חמורה כל כך, אתם יכולים למרוח את התכשיר הביתי הזה פעם בשבועיים.

6. שדרגו את התפריט התזונתי שלכם

תמונה של סטייק גדול ונע על שולחן

לאיכות התזונה שלנו יש חלק עצום בבריאות עור ושיער הפנים.

מחסור בויטמינים ומינרלים חיוניים וזלילה חסרת מעצורים של מזונות תעשייתיים ומעובדים שמלאים בתוספים מזיקים יכולים לגרום באופן עקיף ליובש בעור ולהיווצרות קשקשים בזקן במגוון דרכים שונות: הם יפחיתו את ייצור הקרטין- אבן הבניין העיקרי של זקיקי השיער, יפגעו בהפרשת השומן הטבעי בעור שמגן על שיער הפנים ומזין אותו, ויכניסו לגופכם רדיקלים חופשיים שיגרמו להזדקנות מוקדמת של העור ויפגעו בתפקודו.

זקן סמיך, בריא וארוך יכול לצמוח בצורה טובה רק על גוף בריא ולכן אורח חיים בריא משחק תפקיד מכריע במניעת קשקשים בזקן ובעיות עור אחרות.

כדי להוציא את המקסימום מהזקן שלכם אתם חייבים לצרוך כמויות מספיקות ומאוזנות של כל אבות המזון (חלבונים, פחמימות, ושומנים) ורכיבים תזונתיים חשובים ומועילים לגוף. על מנת ליצור את התנאים הטובים ביותר לצמיחה מהירה של שיער פנים חזק, סמיך ובריא, הקפידו על הכללים הבאים:

 • תשתו מספיק מים ותאכלו מספיק קלוריות.
 • תקפידו על צריכה מאוזנת של שלושת אבות המזון.
 • תאכלו כמה שיותר פירות, ירקות ופירות יער.
 • תשלימו מחסור בחומרים מזינים באמצעות מולטי-ויטמין איכותי שיספק לגופכם את כל מה שהוא זקוק לו.
 • תצרכו ויטמין A, ביוטין, אבץ, וויטמינים אחרים מקבוצת ויטמין B, אלו הם רכיבים הכרחיים למניעת קשקשים.

ישנם מאכלים שיעזרו לכם לרפא בקלות קשקשים. תצרכו כמה שיותר ביצים, כבד, אויסטרים, צימוקים, ג’לטין וציר עצמות, ואוכמניות, והתוצאות יפתיעו אתכם!

בשורה התחתונה: אם אתם מעוניינים לשמור על זקן בריא ונטול קשקשים, אתם חייבים לאכול בריא. תתדלקו את גופכם בכל מה שנדרש על מנת לשמור על בריאות מושלמת של עור ושיער הפנים. תקפידו על משטר תזונתי מזין ואיכותי שמכיל את כל אבות המזון ותצרכו כמה שיותר ויטמינים ומינרלים מועילים וחשובים לזקן שלכם (עם דגש על ויטמין A, ויטמינים מקומפלקס B, ואבץ).

7. תקבעו פגישה עם דרמטולוג (רופא עור)

יומן לקביעת תורים של דרמטולוג רופא עור

אם שום דבר לא עובד וכל מה שאתם מנסים לעשות לא עוזר לשפר את המצב והקשקשים בזקן לא זזים לשום מקום, זה צריך להדליק נורה אדומה. ייתכן שאתם סובלים ממחלת עור חמורה יותר שנגרמת עקב חוסר תפקוד של המערכת החיסונית או שיש לכם זיהום פטרייתי חריף במיוחד.

אני מזכיר לכם שכל אחד מהמחלות האלה יכולה לגרום לקשקשים בזקן:

 • דלקת עור (אקזמה)
 • סבוריאה (דלקת עור חלבית)
 • פסוריאזיס רובדית
 • פטרת בעור (זיהום הנגרם על ידי פטריות מהמינים מלסזיה או פיטירוספורום אובלה)

אם אתם חושדים שהסיבה האמיתית להיווצרות קשקשים בזקן שלכם היא אחת מבעיות העור האלה, הפיתרון הטוב ביותר היא לפנות לרופא עור מוסמך שיאבחן את מחלת העור שאתם סובלים ממנה ויציע טיפול יעיל שיפחית וירפא את התסמינים שלה.

אם בריאות הזקן שלכם באמת חשובה לכם, אל תשכחו להזכיר בשיחה עם הרופא אליו שאתם מעדיפים לא להשתמש בתרופות ותכשירים לטיפול בעור הפנים שמכילים חוסמי DHT ומרכיבים מזיקים אחרים לצמיחה תקינה של שיער הפנים, אלא אם כן אתם ממש חייבים.

מניעת קשקשים בזקן: סיכום ומסקנות

במקום לבכות על זה שהזקן המדהים שלכם התמלא בתאי עור מתים שנופלים לכם על הבגדים, תתחילו לפעול ולפתור את הבעיה הזאת פעם אחת ולתמיד!

זה דורש קצת זמן וקצת מאמץ, אבל קיימות מגוון דרכים טבעיות ויעילות להיפטר מהבעיה הלא נעימה שמחרבשת את הזקן האהוב שהשקעתם בו את הלב והנשמה.

אז בואו נעשה חזרה מהירה ותמציתית על כל הדרכים הטבעיות לטיפול יעיל של קשקשים בזקן:

 1. לחפוף את הזקן 2-3 פעמים בשבוע בשמפו מיוחד לזקן – לא יותר מזה!
 2. לאחר ששטפתם היטב את הזקן, תפנקו אותו בשמן איכותי לזקן המבוסס על שמן קוקוס או חוחובה: זה מוצר חובה לטיפוח הזקן שיעניק לו לחות עמוקה וישמור עליה לאורך זמן.
 3. תקרצפו באופן יסודי את העור בעזרת שימוש בסקראב פעם בשבוע והברשת הזקן באופן יומיומי עם מבקשת לזקן.
 4. תמרחו קצת באלם לזקן ותשתמשו בתכשיר הביתי לטיפול בקשקשים שהכנתם בעצמכם במידת הצורך.
 5. תשמרו על תזונה בריאה ונכונה ותשתו מספיק מים על מנת לשמור על עור חלק, רך ובריא.
 6. אם כל האמצעים האלה לא עוזרים והקשקשים מסרבים להיעלם, תתייעצו עם רופא עור (דרמטולוג).
יורי בולטקס
יורי בולטקס

האגדה מספרת שכל דבר שאתה יכול לעשות טוב, רוסי יכול לעשות פי 10 טוב יותר. יורי הוא דוגמה מושלמת לחריצות בלתי מתפשרת וכתיבת מאמרים עד לשעות הקטנות של הלילה.

דברו איתנו!

השאירו תגובה